7.06.2008

DATÇA'DA HAYATIN İÇİNDEN BİTKİLERDatça Yerel Tarih Derneği'nin hazırlamakta olduğu "Datça'da Hayatın İçinden Bitkiler" kitabı okuyucuyla buluşuyor.

İçinde yemek tariflerinden, alet edevat yapımına, oyuncaklardan, kozmetik ürünlerine, zirai mücadele yöntemlerinden, tedavi amaçlı kullanılan otlara varan geniş bir bitki kullanım yelpazesini barındırıyor bu kitap. Kısacası Datça Yarımadası'nın yakın geçmişinde yer alan otlarla, bitkilerle kurulan yakın ilişkiyi kapsayan bir yerel kültür-tarih çalışması. Bu çalışma oldukça amatör bir grup tarafından hazırlandı. Grupta botanikçi veya farmakolog olmadığını belirtmek gerek. Bu grup, giderek unutulmakta olan bitkilerle kurulan bu bağı kayıt altına alıp, gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla köy köy, bağ bahçe, dere tepe dolaşıp, çalışarak bu bilgileri derlediler. Datça Yerel Tarih Derneği Bitki Grubu aşağıdaki isimlerden oluştu: Aliman Erdem, Ayşe Ural, Cemile Kahraman, Çiğdem Erkan, Fatma Çelik, Fatma Soydan, Melda Omay Özdamar, Meray Yeşiltaş, Nihal Yalçınkaya, Nihat Akkaraca, Sedat Uysal ve Semra Geremeli.

Ve şimdi 12 Haziran Perşembe saat:18:00'de kent Parkı'nda düzenlenecek bir tanıtım kokteyli ile "Datça'da Hayatın İçinden Bitkiler" isimli bu kitap Datçalılarla buluşacak. Tanıtım kokteyline hepinizi bekliyoruz.

Hiç yorum yok: