27.07.2010

"ESKİ FOTOĞRAFLARDA DATÇALILAR" SERGİSİ TARİHİ ILICA DEĞİRMENİ'NDE AÇILDI

Tarihi fotoğraflar biriktiren Datça Yerel Tarih Grubu'nun 2001 yılından bu yana ev ev gezerek topladığı Datçalıların eski fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi büyük ilgi görüyor.
Y.Sesi  : Datça Yerel Tarih Grubu, arşivindeki Datçalıların eski fotoğraflarını segileyerek ilçe halkıyla paylaştı. Taşlık Plajı'da bulunan tarihi Ilıca Değirmeni'nde açılan sergi büyük ilgi görüyor.
Datça Yarımadası'nın tarihsel ve kültürel mirasını araştırmayı, öğrenmeyi, kaydetmeyi, paylaşmayı ve aktarmayı hedefleyen bir sivil girişim grubu olan Datça Yerel Tarih Grubu'nun 60 siyah beyaz fotoğrafın yer aldığı  Sergisi eski yıllarda yaşayan Datçalıların ilçenin  birçok yerinde çekilmiş fotoğralardan oluşuyor.
Sergide yer alan fotoğraflar çekildiği dönemin giyim kuşamı ve insan-çevre ilişkisini anlatması açısından da önem kazanıyor. 2 hafta açık kalacak olan 'Eski Fotoğraflarda Datçalılar' sergisi hergün saat 18.30 20.30 arası ziyaret edilebilecek.
HÜZÜN VE MUTLULUK BİRARADA
Sergide eski yıllara ait 60 adet siyah beyaz fotoğraf sergilenirken, eskiden Datça'da yaşayanların resimleri sergiyi gezenlere duygulu anlar yaşattı. Sergiyi gezerken yıllar öncesini gözlerinde canlandırıp duygulandıklarını ifade Datçalılar, böyle bir fotoğraf sergisinin düzenlenmesini çok anlamlı bulduklarını belirterek "Bir bakın ki kimler geldi kimler geçti bu Datça'dan. O tarihlerde hayatta olan yakınlarımızı görmenin mutluluğunu ve hüznünü bir arada yaşıyoruz. Böylesine emek sarfederek bu anlamlı sergiyi hazırlayan Yerel Tarih Grubu'muza çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
SERGİ NASIL HAZIRLANDI?
Serginin hazırlık ve açılış aşamasıyla ilgili bilgi veren Datça Yerel Tarih Grubu üyeleri ise şunları söyledi: "Grubumuz 2001 yılından bu yana fotoğraf toplamaktadır.  Değerli büyüğümüz merhum Nihat Akkaraca'nın da bireysel olarak topladıklarının bir kısmı da arşivimize ilave edildi. Toplanan yüzlerce fotoğraf 2009 yılında basılmak üzere bilgisayar teknikleri ile tarandı, Sabah Tuzcu tarafından konularına göre klase edildi ve Dernek Arşivinde birleştirildi. 1 Mart 2010' da Papatya Restoran'da yaşlılarla fotoğraflar üzerine toplantı yapıldı ve bazı bilgiler derlendi. Ayşe Ural, Gülşen Şimşek ve Yurdagül Uslu  , Haziran ve Temmuz aylarında ilave bilgiler derlediler. Fotoğraflar A4 formatında basıldı , toplanabilen bilgiler yazıldı. Muzaffer Özgen fotoğraflar ve bilgileri sergiye hazırladı. Derneğimiz tüm Datçalıları  sergiye  davet ediyor ve  fotoğraflar hakkında bildiklerini paylaşmasını bekliyor. Serginin bir diğer amacı da bu projenin önümüzdeki yıllarda yeni fotoğraflarla gelişerek  yaşayan bir proje haline gelmesidir. Sergi iki hafta süresince her gün saat 18.30-20.30 arası görülebilir”
YARIMADANIN SESİ GAZETESİ

Hiç yorum yok: