13.11.2011

Kelebek Değirmenler Yeniden Dönecek

Türkiye'de örneğine sadece Muğla'nın Datça İlçesi'nde rastlanan ve yatay döndüğü için 'Kelebek' adı verilen un değirmenlerinin gün yüzüne çıkarılması için çalışmalara başlandı.
Türkiye'de örneğine sadece Muğla'nın Datça İlçesi'nde rastlanan ve yatay döndüğü için 'Kelebek' adı verilen un değirmenlerinin gün yüzüne çıkarılması için çalışmalara başlandı.

Datça Yerel Tarih Derneği Başkanı Akın Pilavcı, ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta Betçe Bölgesi Yazı Köy yakınlarında halen duvarları ayakta duran bir kelebek değirmenin, yeterli kaynak bulunması halinde restore edileceğini söyledi. Yerel Tarih Derneği'nin, tarihi su değirmeninde yapılan olağan genel kurulunun açılışında bir konuşma yapan Pilavcı, derneğin 3 yıllık çalışmalarının yetersiz kalmasından yakındı. Geçen 3 yıl içersinde bazı projelerde aksaklıklar görüldüğüne dikkat çeken Pilavcı, şöyle dedi:

"Gönül isterdi ki, görev aldığımız projeler sonuna kadar götürülerek tamamlansın. Ortaya çıkan veriler kayıt altına alınabilsin. Ancak, olmadı. Verilerin kalıcı olması için geleceğe doküman olarak bırakılması gerekir. Bir örnek vermek gerekirse, ülkemizde bir örneğine sadece Datça'da rastlanan kelebek değirmenler ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Kanatları yatay döndüğü için kelebek adı verilen bu değirmenlerin bir örneğinin Afganistan da olduğunu biliyoruz. Betçe Bölgesi'nde Yazı Köy yakınlarında halen duvarları ayakta duran kelebek değirmenin restore edilmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Kelebek değirmenleri gün yüzüne çıkaracağız. Ancak üyelerimizin bu konudaki çalışmalara daha aktif katılımlarını bekliyoruz."

Divan Başkanlığını Turgay Sönmez'in yaptığı genel kurulda, Yerel Tarih Derneği'nin yeni yönetim ve Denetim kurulları belirlendi. Yapılan seçimler sonucu derneğin 7 kişilik yeni yönetim kurulu Akın Pilavcı, Fulya Bayık, Emel Akkaraca, Turgay Sönmez, Tayyar Toksöz, Çiğdem Erkan ve Yurdagül Uslu'dan oluştu. Yönetim kurulunun kendi arasında yapacağı ilk toplantıda derneğin yeni başkanını seçeceği bildirildi. Denetim kurulu üyeliklerine ise, Melda Omay, Hüseyin Tüzün ve Kurtuluş Canbey seçildi. - Muğla / Datça

Hiç yorum yok: